Ljubljanska kolesarska mreža

POROČILO IZ PROJEKTNEGA OBISKA LKM NA CIPRU V OKVIRU EVROPSKEGA PROJEKTA MICROMOBI, OD 17. – 21. MARCA 2025

V sklopu EU projekta Micromobi smo obiskali mesto Limassol na Cipru, kjer smo poleg projektnega sestanka partnerjev projekta tudi skupinsko kolesarili po ulicah Limassola, kjer avtomobil prevladuje (Ciper najdemo na dnu lestvic trajnostne mobilnosti) in ki nima razvejane kolesarske infrastrukture z izjemo lepe in dolge ločene kolesarske steze vzdolž morske obale. Na Cipru vozijo po levi, kar je kolonialna dediščina. Kolesarili smo s predstavniki partnerskih NVOjev in zagovorniške kolesarske nevladne organizacije Dutch Cycling Embassy, občine Limassol ter nizozemskega veleposlaništva, turo pa so vodili predstavniki patnerske organizacije Friends of the Earth Cyprus. Potekala je tudi projekcija dokumentarca When we cycle in diskusija.

V okviru projektnih aktivnosti se je LKM vodja projekta Iva Zozolly udeležila tudi konference Micromobility: Shaping the Future of Urban Transport, kjer je bila gostujoča govornica na panelu o vedenjskih premikih v smeri mikromobilnosti. Na primeru Ljubljane je orisala značilnosti in posledice tranzicije Ljubljane v območje, bolj prijazno mikromobilnosti ter osvetlila, kaj se lahko naučimo iz primera Ljubljane, kjer je bila infrastruktura za mikromobilnosti uspešno implementirana in je rezultirala v vedenjski spemembi ter kakšni so sedanji izzivi. V projektu Micromobi je Ljubljana študijski primer prenosa izkušenj v partnerske mediteranske države v obliki izvedenega tridnevnega študijskega obiska, raziskave dobrih in slabih primerov ter izdelave Priročnika, ki je dostopen tukaj.

Konferenco je organiziral projektni partner iz Cipra, Friends of the Earth Cyprus. Predstavnica voditeljev projekta, Friends of the Earth Malta je predstavila rezultate Micromobi projekta : Priročnik Micromobility Made Easy : An Urban Transition Toolkit, rezultate delavnic, promocijske video materiale ter spletno izobraževalno platformo, kjer so dostopni rezultati projekta tukaj.

Osrednji govornik Chris Bruntlett, vodja mednarodnih odnosov na Dutch Cycling Embassy, je s svojo predstavitvijo o tem, kako imajo nizozemska omrežja mobilnosti pet značilnosti (povezanost, neposrednost, varnost, udobnost, privlačnost) in služijo tudi najšibkejšim krogom družbe, resnično navdušil. Vzel si je tudi čas, da nam je pripovedoval o Sevilli, ki kljub toplemu podnebju, ekstenzivno vlaga v kolesarjenje.

💡Tri panelne razprave so se poglobile v vlogo mikromobilnosti v naših mestih ter omogočile smiselno izmenjavo mnenj z javnostjo.

Na koncu je delavnica z naslovno temo Kako lahko nevladne organizacije in državljanske pobude bolje spodbujajo mikromobilnost kot način za izboljšanje kakovosti življenja na lokalni ravni, s prispevkom predstavnikov nevladnih organizacij postavila temelje za prihodnje zagovorniške aktivnosti. Udeleženci smo razpravljali o načinih mobilizacije prebivalcev ter oblikovanju strategij za večjo vključenost skupnosti in spremembe, ki jih vodi skupnost.

#micromobi#micromobility#Erasmusplus#sofinanciraEU#mikromobilnost

Projektni dogodki so del mednarodnega projekta Micromobi, kjer v LKM izobražujemo partnerje iz Malte, Cipra in Italije o dobrih in slabih praksah mikromobilnosti. Ozaveščamo in izobražujemo tudi lokalno ter delujemo v smeri k ljudem in okolju prijazni transformaciji mest – aktivni trajnostni mobilnosti. V projektu Micromobi poleg Ljubljanske kolesarske mreže sodelujejo Friends of the Earth Malta, Friends of the Earth Cyprus in Promimpresa iz Sicilije (Italija).

Fotografije: Electra Stavrou, Chris Bruntlett, Iva Zozolly

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.