21. in 22. 9. se nam pridružite na aktivnostih Evropskega tedna mobilnosti – festival Kolobocija in kolesarski izlet na Ljubljansko barje Več
LKM se je letos posebej aktivno pridružila Evropskemu tednu mobilnosti (ETM), čeprav je letošnji slogan “Gremo peš!” 🙂 21. septembra bo LKM na Slovenski cesti skupaj s kolektivom Tretja Roka in MOL soorganizirala kolesarski festival Kolobocija. Na festivalu bomo združili različne deležnike na področju mestnega kolesarjenja z namenom promovirati kolesarjenje kot zabavno, zdravo in okolju prijazno obliko mobilnosti. Po festivalu bo tudi kolesarska parada. V nedeljo, 22. septembra pa organiziramo kolesarski izlet na Ljubljansko barje, ki bo večmodalen, saj bomo en del opravili z ladjico. Na daljšem izletu bomo spoznavali invazivne rastlinske vrste, na krajšem pa značilnosti barja. Več o festivalu in izletu izveste kmalu.
Mimobežni pasovi žal še vedno v modi med (staro)prometniki v Ljubljani – nov dvojni na Dunajski in nov na Parmovi Več
Čez cesto je MOL prvič uvedla dvojni mimobežni pas (za prosto zavijanje desno), ki je zaradi velikega radija, dodatne konfliktne točke in slabe preglednosti zlasti na levem pasu poslabšal varnost kolesarjev. Ne samo, da so dodali še en pas obstoječemu mimobežnemu pasu, niti nobene grbine ali drugega ukrepa umirjanja prometa ni in to na cesti, kjer je omejitev hitrosti 60 km/h, kolesarjev (in pešcev) pa nekaj tisoč kolesarjev dnevno, saj gre za glavni kolesarski koridor. Podobno so se v nasprotju z določili CPS MOL odločili za mimobežni pas za zavijanje desno z Drenikove na Parmovo. To je ponovno ukrep, ki slabša varnost kolesarjev in pešcev, čeprav so se tukaj vsaj odločili za hitrostno grbino. MOL se na naše pobude za spremembo križišč ni odzval pozitivno, zato boj nadaljujemo. Za kolesarje in pešce so vsi obvodi oziroma pasovi za prosto zavijanje desno neugodni, za dvojne (ki jih v Ljubljani do sedaj niti nismo poznali) pa to velja še toliko bolj, in sicer zaradi naslednjih razlogov:
2. dvojni bypass ima dodatno slabšo preglednost v primerjavi z enojnim, saj lahko vozniki na levem pasu zaradi vozil na desnem popolnoma spregledajo pešca ali kolesarja (to se zgodi že, če so avtomobili, kaj šele, če je na prvem pasu npr. tovorno vozilo ali avtobus),
4. izguba primerno velikega prostora za kolesarje v križišču,
5. povečana razdalja prečkanja za pešce,
8. ukrep je v nasprotju s primeri dobrih praks, prikazanih v Smernicah za umeščanje kolesarskih površin v urbanih območjih (MzI, 2017).
Nekatere pozitivne pridobitve za kolesarje – Topniška, Botanični vrt Več
Občina je preplastila kolesarsko stezo na Topniški, kar je pohvalno, žal pa niso bili urejeni robniki. Urejen je prehod skozi Botanični vrt, kar pomeni, da je v času delovnih ur možno precej skrajšati pot med Ižansko cesto in Ob dolenjski železnici ter naprej do Rudnika.
Kolesarske površine v nastajanju po LjubljaniVeč
Mestna občina Ljubljana trenutno gradi ali načrtuje kar nekaj novih kolesarskih površin. Trenutno so v gradnji: Kmalu se bo začelo obnavljati kolesarske površine na Dunajski in Tržaški cesti. Ko bodo projekti končani, bomo podali svoje mnenje.
Ljubljana bo junija 2020 organizirala največjo kolesarsko konferenco na svetu Več
Ljubljana bo prihodnje leto gostila konferenco Velo–city, letno svetovno srečanje Evropske kolesarske zveze, ki bo potekalo od 2. do 5. junija 2020. Konferenca Velo-city predstavlja največje svetovno srečanje na področju kolesarjenja, kolesarske infrastrukture, kolesarskih inovacij, varnosti koles ter družbenih in kulturnih sprememb, ki jih povzroča kolesarjenje na globalni ravni. Predstavlja globalno komunikacijsko in informacijsko platformo, katere cilj je izboljševanje načrtovanja in zagotavljanja infrastrukture za kolesarjenje in spodbujanje vsakodnevnega kolesarjenja v urbanih okoljih. Vsako leto se je udeležijo predstavniki lokalnih, regionalnih, vladnih, nevladnih pa tudi mednarodnih organizacij ter strokovnjaki z različnih področij (tehnologije, zdravja, vedenjskih sprememb, mobilnosti, urbanih in infrastrukturnih politik ter prometa na splošno). Ljubljanska kolesarska mreža bo tudi zraven kot članica organizacijskega odbora, tako da se bomo potrudili, da bodo kolesarji v Ljubljani čim bolje zastopani. Menimo, da gre za veliko priložnost, da kolesarjenje v Ljubljani in Sloveniji pridobi na veljavi. Hkrati je to priložnost, da se Ljubljana še bolj potrudi in izboljša pogoje za kolesarje, saj bodo vanjo v času konference in tudi po njej uprte oči pomembne mednarodne kolesarske javnosti.
Obisk kolegov kolesarjev iz Beograda Več
V soboto 3.8. je Ljubljano obiskalo 10 kolegov kolesarjev iz beograjskega društva za vzpodbujanje kolesarjenja, Ulice za bicikliste, skupaj z ekipo Marka Žvaka – lokalno alternativno
usmerjeno TV. V Ljubljani smo jim pokazali, kako je urejen kolesarski in drug promet v območju za pešce ter na Slovenski cesti, sami so lahko preverili, kako se zadeva obnese. Na turi smo jim pokazali. Srbski kolegi menijo, da so pogoji za kolesarje boljši kot pri njih, a vseeno so jih presenetile ureditve z rodeo dvigi in spusti.
LKM v medijih ta mesecVeč
Mediji se vse bolj zanimajo za kolesarjenje, kar je super. Vse letošnje objave si lahko preberete tule, spodaj sta pa dva avgustovska intervjuja s predsednico LKM. Zakaj so ljubljanski kolesarji slabe volje? RTV MMC, 14.8.2019
Naslednje srečanje LKM 9.9. ob 17hVeč
Naslednje srečanje LKM bo v ponedeljek, 9.9. ob 17h v Okoljskem centru na Trubarjevi 50. Vabljeni!