Kliknite na “več” za več informacij o posamezni novici
Ljubljani se obeta več izboljšav na kolesarskem omrežjuVeč
Veseli nas, da je Mestna občina Ljubljana na razpis za celostne trajne naložbe prijavila ureditev kolesarske infrastrukture (za sredstva kandidira z Dunajsko cesto, od koder naj bi kolesarsko stezo podaljšali do Ježice, Drenikovo cesto, kjer bodo uredili problematično križišče s Celovško cesto, ter z Vodnikovo in Njegoševo cesto). Tako naj bi jim za naložbe v kolesarsko infrastrukturo leta 2018 uspelo pridobiti 4,3 milijona evrov državnih in evropskih sredstev, tem naj bi dodali še skoraj 1,3 milijona evrov iz občinskega proračuna. Poleg tega so se prijavili tudi na razpis za sredstva trajnostne mobilnosti s projektom prenove Erjavčeve ulice in Trubarjeve ceste (ocenjena vrednost štiri milijone evrov) ter projekt kolesarske steze po Parmovi ulici. MOL namerava naslednje leto kandidirati še s kolesarsko stezo na Tržaški cesti in Jadranski ulici ter kolesarsko stezo po ulici Ob Ljubljanici z navezavo na južni del Kajuhove ceste med Zaloško in Litijsko cesto. Več informacij. V LKM smo večinoma zadovoljni z izborom projektov, zdaj samo lahko pričakujemo, da bo tudi izvedba kakovostna in na visoki ravni.
Trubarjeva ulica ostaja na enem odseku neprevozna za kolesarje v eno smerVeč
Novembra in decembra se je začela zapletati zgodba o kolesarjenju na enosmernem odseku na vzhodnem delu Trubarjeve (med Vidovdansko in Rozmanovo), a zaenkrat žal ne po željah kolesarjev. Potem ko se večina kolesarjev tam brez težav pelje v obe smeri (večina niti ne ve, da gre za enosmerni režim), je tako vedenje začela sankcionirati Policija. Pri MOL je LKM skušala doseči, da se doda znak, ki bi dovoljeval dvosmerno kolesarjenje. Ugotovili smo, da je bil nekoč že nameščen, a je bil odstranjen na pobudo meščana. Res je, da bo Trubarjeva prenovljena leta 2018 in bo to takrat urejeno, vendar je slaba novica ta, da bo do takrat še vedno prepovedano kolesariti v obe smeri, kar podaljšuje vožnjo in zmanjšuje varnost zaradi manj varnega obvoza. LKM je glede ureditve v kontaktu tako z Mestno občino Ljubljana kot tudi Policijo z namenom najti rešitev, ki bo ugodna za vse.
Sodelovanje LKM na Posvetu o nacionalni kolesarski strategiji 12.12.2017Več
12.12.2017 je v Ljubljani v Hiši EU potekal celodnevni Posvet o nacionalni kolesarski strategiji. Cilj posveta je bil oblikovati vsebinski okvir, podlaga za vložitev zakonodajne pobude za sprejetje nacionalne strategije za razvoj kolesarstva v Sloveniji. V prvem delu so se zvrstile predstavitve na temo smernic za razvoj kolesarstva. Posebne pozornosti je bila deležna predstavitev g. Willenparta z Direkcije RS za infrastrukturo, ki je predstavil razvoj nacionalnega kolesarskega omrežja do 2025. Slišali smo tudi predstavitve na temo električnih koles, zbiranja podatkov, vplivov na zdravje, gorskega kolesarjenja itd. V drugem delu je bil poudarek na varnosti kolesarjev. V tem delu so trije člani LKM predstavili tematiko spremljanja kolesarske varnosti v Sloveniji, predstavili projekt Pasti za kolesarje ter predstavili koncept trajnostne prometne varnosti kot jo poznajo na Nizozemskem. Sklep posveta je bil, da bo do konca 2018 predstavljena nova nacionalna kolesarska strategija, v sklopu katere so že bili predstavljeni nekateri ukrepi, akcijski načrt in ključni deležniki. Čeprav je bilo veliko govora o zakonodajnih in ostalih ovirah pri načrtovanju državnega kolesarskega omrežja, smo optimistični, saj je politične volje za premike na tem področju vse več, s tem pa tudi finančnih sredstev in ostale podpore.
LKM gostja na okrogli mizi na razstavi Kolo povezuje 18.12.2017Več
V Galeriji Kresija je bila od 6. do 18. decembra 2017 na ogled arhitekturna razstava VIZIJE SO 12 – Kolo povezuje, ki so jo študentje arhitekture v Ljubljani pripravili pod mentorstvom doc. Roka Žnidaršiča in asist. Katarine Čakš v sodelovanju z MOL. Razstava se je ukvarjala z raziskovanjem, strategijo in predstavitvijo kolesarskega omrežja kot platforme za povezovanje celotnega urbaniziranega prostora ljubljanske regije, vključno z njenimi naravnimi vrednotami in kulturno dediščino. Udeleženci so lahko na zemljevid označili svoje predloge za izboljšanje kolesarskega omrežja. Ob zaključku razstave 18.12. ob 18h je bila organizirana okrogla miza, na katero smo bili povabljeni tudi trije člani LKM (Lea Ružič, Janez Bertoncelj in Andrej Klemenc). Skupaj z ostalimi gosti (predstavniki IPOP, podjetja LUZ ter Europlakata) smo debatirali o trendih razvoja kolesarjenja v Ljubljani in njeni okolici ter razlogih in ovirah, ki zavirajo razvoj kolesarjenja pa tudi trajnostne mobilnosti na sploh.
LKM se je udeležila dogodka ob 10. obletnici Okoljskega centraVeč
LKM približno zadnjih sedem let gostuje v Okoljskem centru na Trubarjevi cesti, kjer lahko uporabljamo prostore za sestanke, predavanja in občasno delo. Letos Okoljski center praznuje 10. obletnico in zato je bil ob tej priložnosti 20.12. organiziran dogodek, na katerem smo spregovorili tudi LKM-jevci. V počastitev obletnice je nastal video, ki si ga lahko ogledate tukaj.
LKM je postala članica Road Safety CharterVeč
LKM je postala članica Road Safety Charter, ki deluje pod okriljem Evropske komisije in je najširša platforma civilnih iniciativ na področju varnosti v cestnem prometu – združuje več kot 3.400 javnih in zasebnih institucij ter različnih organizacij, kot so šole, inštituti, univerze itd. Platforma podpira in vzpodbuja vse naštete tipe asociacij: lokalne skupnosti, univerze, šole, nevladne organizacije itd. k akcijam in aktivnostim namenjenim krepitvi varnosti v cestnem prometu, skrbi pa tudi za širjenje in izmenjavo izkušenj te dosežkov med članicami. Več informacij.
Prometni znak na Trubarjevi je postavljen na levi, moral pa bi biti postavljen na destni. Pravno formalno to pomeni, da nima pravne veljave in niste dolžni ga upoštevati ali celo plačati kazen.
Občina pravi, da so možne izjeme, kar je res. 9. člen Pravilnika o prometni signalizaciji namreč določa:
(1) Prometni znaki se postavljajo na desni strani poleg vozišča oziroma cestišča ali nad njim v smeri vožnje vozil, in sicer tako da ne ovirajo prometa vozil in pešcev ter da jih udeleženci cestnega prometa ali druge ovire ne zakrivajo.
(3) Ne glede prvi odstavek tega člena so lahko prometni znaki postavljeni tudi samo na levi strani vozišča ali druge prometne površine in v srednjem ločilnem pasu ceste, če je pri posameznem znaku s tem pravilnikom to dovoljeno.
Zdaj, vprašanje je, če je za tisti enosmerni znak na Trubarjevi (2201 Prepovedan promet v eno smer) to res dovoljeno, ker v pravilniku dejansko ni izrecno zapisano, da je lahko na levi strani, samo da je lahko na drogu semaforja. Na primer, za znak 2407 Enosmerna cesta (kar pride v poštev na drugi strani enosmerne) pa je jasno zapisano, da je lahko na levi strani.