Kliknite na “več” za več informacij o posamezni novici
LKM je postala partner pri vodenju unikatne grafitarske kolesarske ture po Ljubljani Več
Na povabilo Inštituta za urbane kulture smo se v soboto 28. oktobra prvič udeležili Grafitarske kolesarske ture po Ljubljani. Naša naloga je bila vodenje in usmerjanje udeležencev, poskrbeli smo tudi za varnost, saj se je dogodka udeležilo skoraj 30 ljudi, kar zahteva večjo pozornost predvsem pri prečenju križišč. Pričeli smo na Trgu francoske revolucije, kjer nam je “umetniški” vodja Sandi Abram za uvod opisal osnovne kategorije ulične umetnosti: grafitarstvo, murali, street art; neposredna okolica (Vegova, Gregorčičeva ulica) pa nudi kopico praktičnih primerov. Nadaljevali smo v Trnovo, od nekdaj pomembno ljubljansko predmestje, ne le zaradi Plečnika in Prešerna; pač pa tudi zaradi močne ljubljanske grafitarske scene. Povsem po naključju smo pred OŠ Trnovo pri ustvarjanju novega murala naleteli na Azrama, najbolj znanega člana kultne skupine 1107. Čez dve uri smo prispeli v Tivoli, kjer smo si v Mednarodnem grafično likovnem centru privoščili malo odmora. Postanek na tej lokaciji ni naključen, saj je prav tam l. 2004 potekala mednarodna razstava ulične umetnosti, kjer so bili k ustvarjanju povabljeni tudi ljubljanski grafitarji. Gre za prelomni moment, ko se ulična umetnost na nek način pripozna in žal tudi komercializira (več o tem). Okrog tretje ure smo prispeli na ljubljansko železniško postajo, pomembno točko, kraj kjer ulična umetnost postane “mobilna” – vlaki so pač odličen medij grafitarskih sporočil. Za konec še obisk Pediatrične klinike z ogledom muralov uličnih umetnikov, ki deluje znotraj neprofitne organizacija Nordic Art Initiative (NAI) (preberi več). Tako malim bolnikom, kot tudi obiskovalcem in osebju so vsekakor uspeli olepšati bivalno in delovno okolje. Grafitarska kolesarska tura je zadetek v polno – zelo priporočamo. Več informacij o turi, o datumih in ostali ponudbi lahko preberete na uradni spletni strani. Slike s ture si lahko ogledate v naši galeriji.
Na MOL smo podali več pobud za ureditev kolesarske infrastrukture v LjubljaniVeč
V zadnjih tednih smo bili precej dejavni pri oddajanju pobud Mestni občini Ljubljana, s katero vse več sodelujemo. Predali smo jim ideje za konkretne rešitve Ceste ljubljanskih brigad, na katero je bilo opozorjeno v tem članku. Predlagali smo ureditev dvosmerne kolesarske steze po celotni dolžini, s čimer bi se zapolnila vrzel med obstoječo infrastrukturo. Nadaljujemo tudi s pobudami za ureditev dvosmernega kolesarjenja na Mencingerjevi na Viču, ki je slabo prepustna za kolesarje, čeprav je v prostorskem načrtu označena za pomembno kolesarsko povezavo. Ogledali smo si tudi gradnjo ceste Pot Roberta Blinca. Razočarani smo bili, ker smo ugotovili, da je kolesarska steza samo na zahodnem delu od PST-ja proti Brdu, proti vzhodu pa se ne nadaljuje. Manjka torej 800-metrska povezava proti kolesarski poti ob Večni poti. MOL smo na to opozorili in predlagali rešitve, izvedeli pa smo, da naj bi bilo območje zavarovano in trenutno ne omogoča dodatnih posegov, bodo pa preučili možnosti za v prihodnje. Uspešno smo tudi podali pobudo za podaljšanje premora med zeleno puščico za zavijanje desno z Dunajske na Tivolsko ter zeleno lučjo za kolesarje proti Slovenski cesti. MOL je obljubila, da bo premor podaljšala s 3 na 6 sekund, s čimer se bo povečala varnost kolesarjev in pešcev.
Pripravljamo odgovore na Občinski prostorski načrt MOLVeč
MOL je pripravila osnutek novega Občinskega prostorskega načrta (OPN), v katerem seveda igra pomembno vlogo tudi kolesarjenje. Javna razgrnitev poteka do 24.11. in LKM bo pripravila in oddala svoje komentarje. Če želite podati svoje pripombe na OPN MOL, lahko to storite na uradni spletni strani.
Kolesarjenje pozimiVeč
Premaknili smo ure, noči so dolge, prvi sneg je že pobelil Ljubljano. Vendar so to lahko le lažje ovire pri kolesarjenju v Ljubljani pozimi, zato le nadaljujte s premagovanjem razdalj na dveh kolesih. Vsekakor pa ne pozabite na dobre luči, topla in vodoodporna oblačila in obutev ter previdnost na morebitnem spolzkem terenu. Več nasvetov o zimskem kolesarjenju pa si boste lahko prebrali v naslednjem blog prispevku.