Ljubljanska kolesarska mreža

OBISK OGLEDA DOBRIH PRAKS AKTIVNE MOBILNOSTI V LJUBLJANI S STRANI DELEGACIJE MESTA REGGIO EMILIA

Naši italijanski partnerji FIAB Italija in Alexandra Waldmann so nas priporočili mestu Reggio Emilia za organizacijo glede dobrih praks trajnostne mobilnosti v MOL s poudarkom na aktivni mobilnosti šolske mladine.

24 članska delegacija je v okviru projekta RECLACS Ljubljano obiskala 4. in 5. aprila. V petek, 4. 4. so si med 12.30 in 13.30 ogledali OŠ Vodmat, kjer jih je pomočnica ravnateljica Nataša Sadar Šoba seznanila z letom izgradnje in arhitekturno zasnovo šolo ter njeno energetsko prenovo, režimom pouka in prometno problematiko. Glede slednje je izpostavila, da v neposredni bližini šole prevladujejo starejši prebivalci, šolo pa obiskuje tudi večje število učencev, katerih starši so zaposleni v bližnjih bolnišničnih ustanovah. Te in obiskovalci bolnikov pa poleg lokalnih prebivalcev zasedajo tudi vsa parkirna mesta v bližini, ki jih je zaradi tega zelo težko zmanjšati s ciljem vzpostavljanja varnih površin za kolesarje. V šolo sicer okoli 40 % otrok prihaja peš, le okoli 5 % pa s kolesi, ostale pa pripeljejo starši v šolo, kar enako velja tudi za vse šole v mestu. Ob prenovi šole so si zagotovili tudi dovolj veliko in deloma pokrito kolesarnico, katere kapacitete pa niso polno zasedene zaradi pomanjkanja varnih kolesarskih povezav do šole.

Udeleženci so si z velikim zanimanjem ogledali obe prenovljeni in energetsko sanirani telovadnici, knjižnico, v kateri so se osvežili z vodo iz vodovoda, postreženo v steklenih vrčih, šolsko avlo v pritličju, dve učilnici in razdelilnico hrane. Obiskali so tudi šolsko igrišče, za katerega si šola želi, da bi ga prenovili in dobili tudi atletsko stezo.

Delegacija je bila nad videnim in povedanim zelo navdušena in presenečena nad zelo toplim sprejemom, ne le s strani pomočnice ravnatelja in ostalih zaposlenih na šoli, temveč tudi radovednih učencev, od katerih jih je eden nagovoril v brezhibni italijanščini.

Po nastanitvi v hotelu in obisku Odprte kuhinje, nad katero so bili prav tako navdušeni, je ob 15.00 sledil obisk Mestne hiše, kjer jih je v Sejni sobi v imenu mesta pozdravila sekretarka Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOL Tina Rebernik Kovač. Predstavila jim je koncept kolesarskih izpitov za učence, njegovo izvedbo, ki je v MOL nadgrajena s tekmovanjem, različne kampanje promocije prometne varnosti in aktivnega prihajanja v šolo ter izzive povečanja deleža otrok, ki prihajajo s kolesom, povezane s pomanjkanjem za otroke varne kolesarske infrastrukture.

Sledila je predstavitev direktorja IPOP Marka Peterlina, osredotočena na dejavnosti podpore aktivni mobilnosti šolskih otrok v MOL in Sloveniji nasploh kot so “pešbus” in “bici-vlak”. Ker IPOP aktivno sodeluje tudi pri novi OCPS MOL je izpostavil problematiko kar 25% povečanja vseh prevoženih poti v MOL v zadnjih 7 letih, kar je eden glavnih razlogov, da se v nasprotju s strateškimi cilji delež avtomobilskega prometa povečuje, zlasti na račun časovno nekonkurenčnega JPP. Delež pešačenja, tudi otrok v šolo, se ohranja, značilen porast pa je zaznati glede deleža poti, prevoženih s kolesi. Žal pa ne glede njihovega prihoda v šolo, ki ostaja na zgolj 5 %.

Na koncu je Andrej Klemenc predstavil poglede LKM na kolesarske izzive v mestu in prometno politiko MOL. Izpostavil je, da je kljub izrazitemu izboljšanju kolesarske infrastrukture v zadnjih 15 letih mreža kolesarskih povezav v mestu še vedno zelo nesklenjena in da se celo na glavnih kolesarskih povezavah soočamo z nekoherentnostjo glede širin, vodenja preko križišč, varnosti itd. Na obrobjih mesta pa se soočajo tudi s pomanjkanjem kakršnihkoli kolesarskih povezav. Te so sicer na splošno ustrezne za izkušene kolesarje, neprimerne pa za otroke, starše z otroki, starejše in kolesarje s posebnimi potrebami. Problematična je tudi sanacija preteklih napak pri načrtovanju in izvedbi kolesarske infrastrukture ter samo vzdrževanje starejše infrastrukture. Ljubljana ima vse pogoje, da bi bil v njej delež s kolesi prevoženih poti 3 x večji kot danes, se pravi več kot 1/3 ter si za cilj zastaviti, da dohiti in prehiti mesta kot so Groeningen, Freiburg, Muenster, Bolzano, Firence itd.

To pa je mogoče, če se preseže sedanji oportunistični pristop, ki temelji na tem, da lokacije in dinamiko razvoja kolesarske infrastrukture diktirajo možnosti evropskega financiranja ter siceršnjih infrastrukturnih prenov v mestu, ne pa strateško vodena celovita kolesarska politika.

V soboto, 5. 4. 2025, se je delegacije pod vodstvom vodičev LKM Ive, Barbare in Andreja najprej praktično seznanila z delovanjem LPP ter ob tem še z izzivi gradnje novega potniškega centra Emonika in z dobro prakso multimodalnega vozlišča Dolgi most. Potem so tam presedali na BicikLJe in se z njimi podali na dve urni kolesarski ogled kolesarske infrastrukture, na katerem so se na hitro in bežno seznanili z delom urbanista in arhitekta Jožefa Plečnika, si ogledali njegovo hišo v Trnovem, se ob počitku na Špici seznanili tudi z vodno osjo in idejami za uvedbo vodnega JPP v Ljubljani, arheološkim pomenom lokacije ter osuševanjem Ljubljanskega barja in gradnjo Grubarjevega kanala. Kolesarjenje se je končalo pri prenovljenem kopališču Ilirija, na poti do tja pa smo jih na kratko seznanili še s Križankami, NUKom in prenovo Kongresnega trga.

Zelo zadovoljna delegacije se je zgodaj popoldne vrnila nazaj domov.

Za sodelovanje pri izvedbi študijskega obiska delegacije mesta Reggio Emilia v Ljubljani se lepo zahvaljujemo MOL, še posebej Službi za protokol (ga. Emina Lakota), Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet (ga. Tina Rebernik Kovač), Mestnemu oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje, OŠ Vodmat (ga. Nataša Sadar Šoba) ter podjetju Europlakat (za brezplačno izposojo koles BicikeLJ) in LPP (za brezplačne vožnje z njihovimi mestnimi avtobusi).